Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Судді Верховного адмінсуду Литви ознайомилися з роботою ВАСУ та окружних адміністративних судів

27 квітня 2015, 14:58

З 22 по 25 квітня 2015 року в рамках двостороннього співробітництва адміністративних судів України та Литви відбувся візит делегації Верховного адміністративного суду Литви до України. До складу делегації увійшли судді Верховного адміністративного суду Литви Віргінія Вольскене (глава делегації), Даля Вішінскене, Романас Клішаускас, Лаймутіс Алехнавічус та канцлер ВАС Литви Зенонас Каралюс.

 22 квітня 2015 року відбулася офіційна зустріч Голови Вищого адміністративного суду України Олександра Нечитайла з делегацією. У зустрічі від ВАСУ також взяли участь заступник Голови Дмитро Ліпський, секретар другої судової палати Олексій Муравйов, судді Любов Гончар та Катерина Леонтович, керівник апарату суду Роман Кайдашев, начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець та головний спеціаліст цього відділу Дарина Мудрак.

На початку зустрічі Голова Вищого адміністративного суду України Олександр Нечитайло відзначив, що розвиток двостороннього співробітництва адміністративних судів України та Литви, яке було започатковане 2006 року, сприяв зміцненню професійних контактів між представниками адмінсудів наших держав.

 

Голова ВАСУ ознайомив колег з Литви з останніми змінами, що відбулися у законодавстві України у сфері судоустрою та статусу суддів. Зокрема, розповів про прийняття Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», яким було внесено ряд суттєвих змін до процесуальних кодексів та прийнято нову редакцію Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

 

Він також поінформував членів делегації про процес конституційної реформи, який триває в Україні, зокрема, про створена Конституційної Комісії, до складу якої увійшли представники різних політичних сил, громадськості, вітчизняні та міжнародні експерти, судді. Олександр Нечитайло підкреслив, що він особисто та його заступник Михайло Смокович, який увійшов до складу Комісії, активно просувають ідею автономії системи адміністративних судів, що має бути закріплено в Конституції України. «Лише тоді адміністративні суди відчують себе дійсно незалежними і захищеними від тиску з боку інших гілок влади», – зауважив він. Голова ВАСУ висловив сподівання, що ця позиція керівництва ВАСУ буде почута іншими гілками влади.

 

 

Суддя Верховного адміністративного суду Литви Віргінія Вольскене розповіла, що хоча у Литві адміністративна система судів є автономною, політики й досі продовжують полеміку щодо необхідності існування самостійної системи адміністративних судів. Особливо така риторика посилюється, коли ВАС Литви розглядає особливо важливі та суспільно-значимі справи, а також у період передвиборчих президентської та парламентської кампаній. Учасники зустрічі погодилися, що гарантії незалежності адміністративних судів є ключовою гарантією ефективного захисту прав осіб у спорах із державними органами та іншими суб’єктами владних повноважень.

 

Очільник ВАСУ розповів литовським колегам про ухвалені Верховною Радою минулого року Закони України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» та «Про очищення влади» (так звані «люстраційні закони»), а також про процес проведення люстраційних перевірок судді, який зараз триває в Україні. Суддя Верховного адміністративного суду Литви Віргінія Вольскене, у свою чергу, розказала про те, що процес люстрації, який проходив у Литві після розвалу СРСР, не носив такий масовий характер, а в основному стосувався лише суддів, які присуджували кримінальні покарання політичним діячам. При цьому були дотримані гарантії, пов’язані із правовим статусом судді.

 

 

23 квітня відбулася зустріч делегації з працівниками апарату ВАСУ, участь у якій взяли керівник апарату ВАСУ Роман Кайдашев, заступник керівника апарату ВАСУ Олександр Шевченко, начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Світлана Пилипець, начальник управління електронного документального забезпечення Віктор Магрело, начальник відділу судової статистики управління вивчення судової практики та судової статистики Олена Тимченко, керівник прес-служби ВАСУ Марія Швенько  та головний спеціаліст відділу міжнародно-правового співробітництва Дарина Мудрак. Для членів делегації було також проведено екскурсію приміщеннями ВАСУ, під час якої вони ознайомилися із роботою структурних підрозділів апарату ВАСУ та оглянули зали судових засідань.

 

24 квітня делегація відвідала Чернігівський окружний  адміністративний суд з метою ознайомлення з роботою адміністративних судів першої інстанції. У зустрічі з представниками ВАС Литви взяли голова суду Віталій Добрянський, судді Дмитро Лобан, Валентина Падій, Світлана Бородавкіна, а також керівник апарату ЧОАС Тетяна Бойко.

Довідково.

Історія двосторонніх відносин адміністративних судів України та Литви розпочалася 2006 року, коли делегація ВАСУ та ВСУ на чолі з першим Головою ВАСУ Олександром Пасенюком з 17 по 20 грудня відвідала Литовську Республіку. В рамках цього візиту українські фахівці відвідали ВАС Литви, регіональний адміністративний суд Вільнюса, а також Апеляційний суд Литви та Другий окружний суд Вільнюса (загальні суди). Цей візит сприяв більш ефективному вирішенню проблемних питань, які тоді стояли пере новоствореною системою адміністративних судів України.

Також судді ВАС Литви кілька разів відвідували ВАСУ з метою обміном досвідом з українськими колегами.

ВАС Литви разом з Державною радою Франції та Національною судовою адміністрацією Швеції у складі тристороннього консорціуму спільно з ВАСУ впроваджував проект Twinning «Підвищення ефективності і якості управління адміністративних судів в Україні», реалізація якого тривала 2 роки з жовтня 2011 по вересень 2013 року. 

 

Після завершення проекту Twinning у грудні 2013 року відбувся візит делегації ВАСУ на чолі із заступником Голови ВАСУ Дмитром Ліпським у Литву, під час якого українські судді мали можливість обговорити з литовськими колегами важливі питання розвитку адміністративного права та адміністративного процесу у наших державах, зокрема питання розгляду спорів за участі митних органів.


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру