Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

У ході V Судового форуму Асоціації правників України обговорено питання реформування судової системи, а також підвищення довіри до неї

03 жовтня 2016, 12:14

У рамках V Судового форуму Асоціації правників України, що відбувся 29-30 вересня 2016 року, обговорено питання змін до Конституції України щодо правосуддя, а також підвищення довіри до судів через співпрацю між вільними медіа та незалежними судами.

 Перший день форуму був присвячений темі взаємовідносин судів і ЗМІ та пошуку шляхів забезпечення синергії між цими інститутами. Спеціальні гості заходу – суддя Верховного суду штату Массачусетс Роберт Джей Корді та редактор популярного американського видання Boston Herald Рейчел Коен розповіли, що з метою налагодження ефективних взаємовідносин між судами та пресою стали засновниками Комітету із взаємодії судової системи та ЗМІ при Верховному суді штату Массачусетс.

У своїх доповідях іноземні експерти проаналізували сучасні конфлікти та перешкоди, що існують у ядрі тандему «судді ЗМІ»; розповіли про функціонування в США Комітету з відносин судової системи та ЗМІ, а також поділилися практичним досвідом США для України; розкрили питання атмосфери взаємної поваги, якими є етичні кодекси суддів і журналістів як запорука взаєморозуміння.

Так, Роберт Джей Корді у доповіді «Взаємозалежні відносини між вільною пресою та незалежними судами в конституційній демократії» розповів про механізми, які сприяють формуванню довіри громадськості до судової влади, про організацію висвітлення роботи судів та судових процесів у штаті Массачусетс.

Він зазначив, що одним з інструментів системної комунікації із суспільством через мас-медіа є забезпечення вільного доступу до залу судових засідань. «Очима і вухами» громадян є мас-медіа, які забезпечують висвітлення судових засідань. Громадськість таким чином може наглядати за діяльністю суду, а отже, матиме можливість переконатися у належному виконанні ними своїх повноважень.

Гості також відзначили, що для покращення комунікації з громадськістю судді повинні доступно надавати інформацію журналістам. Натомість представникам ЗМІ варто дотримуватись етичних норм.  Суди та медіа повинні тісно співпрацювати, адже суди лише виграють від  того, що журналісти краще розумітимуть роботу судів.

Роберт Джей Корді зауважив, що судді штату Массачусетс близько 20 років тому мали схожу з українською ситуацію щодо недовіри до судів і суддів. Суддя схвалив зусилля українських судів для пошуку шляхів підвищення іміджу судової влади.

У свою чергу редактор The Boston Gerald Рейчел Коен повідомила, що судді у Сполучених Штатах Америки налаштовані йти на контакт із журналістами.

Під час дискусії, модератором якої виступав журналіст, телеведучий Микола Вересень, представники судів висловили готовність до прозорості у своїй діяльності, а представники  ЗМІ підтвердили своє прагнення висвітлювати роботу судів професійно, чесно і виважено.

Варто зазначити, що того ж дня перед панельною дискусією відбувся перший в Україні воркшоп-практикум «Суди та медіа у пошуках прозорості та спільних засад», який пройшов у Вищому господарському суді України за участю суддів-спікерів, прес-секретарів судів та представників вітчизняних ЗМІ. Тренерами виступили Роберт Джей Корді та Рейчел Коен, котрі ділилися досвідом налагодження конструктивного діалогу між суддями і медіа з метою підвищення рівня довіри населення до судової системи. У ході тренінгу, зокрема, були розглянуті комунікації 21 століття: крім друкованих видань, телебачення та радіо, такими є соціальні мережі як інструмент передачі інформації між суддівським корпусом та ЗМІ.

Другий день Форуму, 30 вересня, було присвячено обговоренню конституційної та судової реформ. Саме в цей день набули чинності Закон України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» та нова редакція Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Участь у форумі взяли заступник Глави Адміністрації Президента України (через мережу Інтернет) Олексій Філатов; Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк; керівник Головного департаменту правової політики Адміністрації Президента України Костянтин Красовський; Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк; Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков; Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов; Голова Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Борис Гулько.

 Адміністративну юстицію на Форумі представляли від Вищого адміністративного суду України судді Валентина Юрченко, Тетяна Стрелець та Олена Калашнікова; суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук, суддя Окружного адміністративного суду Києва Марина Бояринцева та суддя-спікер цього суду Богдан Санін, помічники суддів ВАСУ Світлана Сіпаренко та Ольга Примак-Березовська, судді окружних та апеляційних адміністративних інстанцій.

З вітальним словом виступили організатори форумупрезидент Асоціації правників України Денис Бугай, член Ради з питань судової реформи при Президентові України, голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий партнер LCF Анна Огренчук, координатор Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Довидас Віткаускас.

Учасники під час роботи першої сесії «Конституційно-судова реформа: відлік розпочато» відзначили ряд переваг цієї реформи, серед яких головною є деполітизація, а саме позбавлення Верховної Ради України повноважень щодо призначення, переведення та звільнення суддів, надання згоди на їх затримання, а також церемоніальну роль Президента України, який призначатиме суддів на підставі подання Вищої ради правосуддя.

У ході дискусії учасники обговорили ряд питань, серед яких зміни статусу суддів, нові повноваження адвокатури, створення Вищої ради правосуддя, інституту конституційної скарги.

Голова Вищої ради юстиції Ігор Бенедисюк та Голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков звернули увагу присутніх на проблеми кадрового наповнення судів.

За словами Сергія Козьякова, в Україні налічується близько 100 судів, в яких працює менше ніж 50 відсотків суддів від штатної чисельності, та 20 судів, в яких немає жодного судді або працює один суддя.

Ігор Бенедисюк завірив, що відразу після формування Вища рада правосуддя розпочне роботу із забезпечення судової системи новими кадрами.

У ході заходу також обговорено резонансні процесуальні новації, судову практику щодо вирішення спорів у банківській сфері, сферах ІТ, ІР, в агропромисловому секторі та питання захисту права власності в країнах з перехідною економікою.

    


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру