Вищий адміністративний суд України
Про ВАСУ
Пленум ВАСУ
Cудова практика
НКР при ВАСУ
Система адміністративних судів
Суддівське самоврядування
Законодавство
Міжнародно-правове співробітництво
Відомості з декларацій
ІНФОРМАЦІЯ щодо реалізації Закону України "Про очищення влади"
Видавнича діяльність
Вакансії
Інформація про державний бюджет
Запобігання і протидія корупції
База правових позицій

Судді ВАСУ взяли участь у V Міжнародному форумі з практики Європейського суду з прав людини

11 жовтня 2016, 16:02

V Міжнародний форум, що проходив з 6 по 8 жовтня 2016 року у Львівському  національному  університеті імені  Івана  Франка, укотре став  платформою  для  широкого  кола  фахівців  у  галузі права, де професійно обговорювалися питання, пов’язані з практикою використання рішень Європейського суду з прав людини у правозастосовній діяльності судів в Україні.

Захід  відбувся  в  межах  проекту  «Гарантування  дотримання  прав  людини  при здійсненні правосуддя», що впроваджується Координатором проектів ОБСЄ в Україні у  співпраці  з  Верховним  Судом України, Вищим адміністративним судом України та Національною  школою  суддів  України за фінансової підтримки  Уряду  Канади.

У Форумі взяли участь близько 100 учасників, серед яких судді Верховного Суду України Михайло Гриців, Конституційного Суду України Станіслав Шевчук та Ігор Сліденко,  Європейського суду з прав людини від Литви Егідюс Куріс, голова 3-го підрозділу відділу виконання рішень Європейського суду з прав людини Павло Пушкар, юристи Секретаріату Європейського суду з прав людини Тарас Вавринчук, Тарас Пашук та Дмитро Третьяков, судді районних та апеляційних судів, адвокати, а також представники апарату Верховної Ради України, Міністерства юстиції, Національної школи суддів, Львівського національного університету ім. Івана Франка.

Вищий адміністративний суд України на Форумі представляли судді Євгенія Усенко та Ігор Штульман.

З вітальним словом виступили суддя Вищого адміністративного суду України Євгенія Усенко, суддя Верховного Суду України Михайло Гриців, проректор Національної школи суддів України Наталія Шукліна, національний менеджер програми верховенства права та прав людини координатора проектів ОБСЄ в Україні Наталія Ступницька, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Мельник та декан юридичного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка Володимир Бурдін.

Суддя ВАСУ Євгенія Усенко, вітаючи зібрання, висловила думку стосовно того, що наразі для суддів найскладнішим є переформатування власного сприйняття правозастосування з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Конвенція) та практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Дійсно, в Україні з 1997 року діє Закон «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950року, Першого протоколу та протоколів 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», рішення ЄСПЛ є джерелом права з питань, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції, Європейський суд ухвалив рішення з низки справ, проте залишається питання щодо того, як норми цих актів застосувати з точки зору глибини розкриття змісту права людини, захисту цього права, способу ефективності його захисту. Усвідомлення цього потребує великої праці, зміни мислення. Євгенія Усенко навела приклад застосування Вищим адміністративним судом України практики ЄСПЛ, зокрема, під час розгляду виборчих спорів, в яких наголошується на необхідність чіткого дотримання судом принципу правової визначеності як елемента верховенства права, дотримання якого згідно з Преамбулою Конвенції є підвалиною гарантування прав людини і основоположних свобод.

У вступному слові ректор Університету,  професор Володимир Мельник звернув увагу на актуальність дискусії учасників Міжнародного форуму з практики Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) та важливість напрацювання відповідних рішень за підсумками роботи Форуму, що є вкрай необхідними для утвердження верховенства права, «освячення Закону як безумовної цінності, без якої говорити про європейський вибір України просто не доводиться».

Декан юридичного факультету, професор кафедри кримінального права і кримінології ЛНУ ім. Івана Франка Володимир Бурдін  наголосив, що рішення Європейського суду з прав людини є унікальним явищем для правової системи України. Однак, за словами професора, серед експертів у галузі теорії права й досі  тривають дискусії щодо ролі рішень ЄСПЛ у системі права та їх прецедентного характеру з огляду на Закон України «Про виконання рішень і застосування практики Європейського суду з прав людини». Відкритим є і питання щодо того, чи володіють вони тими ознаками джерел права, які визначає згаданий закон. Тому він вважає доцільним детальне обговорення також і проблеми автентичності перекладу та коректності тлумачень рішень ЄСПЛ.

За словами судді Верховного Суду України Михайла Гриціва, нині під час розгляду справи, коли виникає колізія, суддя все частіше надає перевагу розвязанню її відповідно до норм Конвенції та прецедентної практики Європейського суду з прав людини.

Під час першої сесії «Роздуми про практику Європейського суду з прав людини» учасники обговорили питання щодо конституційних змін у системі правосуддя як гарантії права на справедливий суд, захисту соціальних прав Європейським судом з прав людини, статті 18 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод стосовно проблем послідовності або непослідовності підходів ЄСПЛ.

У рамках другої сесії «Вплив конфліктів на захист прав та свобод гарантованих  конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод. Соціальні наслідки конфліктів» розглядались проблеми щодо свободи слова в контексті соціальних конфліктів, захисту персональних даних у контексті здійснення журналістської діяльності, а також заборони дискримінації стосовно задавнених проблем та нових викликів.

У третій сесії «Ефективність національних інститутів та позитивні зобов’язання держави» основними стали теми щодо гарантування практичності та ефективності прав, які захищаються Конвенцією, здійснення правосуддя в умовах збройного конфлікту та гарантії статті 6 Конвенції, а також питання стосовно відновлення жертвами "скнилівської трагедії" справедливості в ЄСПЛ (рефлексії з приводу рішень у справах «Міхно проти України» й «Атаманюк проти України»).

Темі «Захистити та не нашкодити: тонка межа між обмеженням прав та свобод під час конфлікту та їх порушенням» була присвячена четверта сесія, під час якої розглянули питання легітимності застосування сили та заборони нелюдського поводження, шляхів забезпечення гарантій, передбачених статтею 3 Конвенції, у матеріальному кримінальному праві в Україні, а також приділили увагу деяким процедурним та змістовним елементам контролю за виконанням рішень ЄСПЛ, вимогам вмотивованості (аргументованості) судових рішень у світлі практики ЄСПЛ.

У ході п’ятої сесії «Конституційні аспекти застосування практики ЄСПЛ. Захист права власності відповідно до стандартів ЄКПЛ» учасники Форуму обговорили питання щодо застосування практики ЄСПЛ при визначенні конституційності законодавчих обмежень щодо конституційних прав і свобод, компенсації в разі  втрати чи пошкодження майна. Також розглядалися позитивні зобов’язання держави за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції та типові причини втручання у право власності в національній практиці.

 

Фото прес-центру Львівського національного  університету імені  Івана  Франка

 

 

 


 
 
Список справ, призначених до розгляду
Список автоматичного розподілу справ
Судовий збір
Інформація щодо стадій рощгляду судових справ
Контакти
Довідкова інформація для громадян

Судова влада України
Електроний суд
Реєстр судових рішень
ВАСУ в мережі Facebook


©2015 Вищий адміністративний суд України
лист вебмайстру